S Stanbic 7s
Northern Suburbs win Kakamega 7s Div II title
By Patrick Korir | Sun 21 Jul, 2019 16:52

Northern Suburbs beat Blakblad 21-0 at the Bull Ring on Sunday 21 July 2019 to lift Kakamega 7s Division Two title.

Consequently, the team earned promotion to Kabeberi 7s, the second leg of Stanbic 7s National Circuit set to be held at the  Kinoru Stadium next weekend.

For a place in the final Northern Suburbs beat Catholic Monks 17-12 in the semis as Blakblad put aside Makueni RFC. Northern Suburbs had a good start to the tournemant on Saturday by registering three straight wins over Nandi RFC (28-0), KCA University (17-5) and Mbale RFC (34-0).

As Northern Suburbs took home the overall title, Mombasa RFC rested the 5th place crown as Vihiga Granites scooped the Challenge trophy. 

Blak Blad's Obat Kuke was named the Kakamega 7s Div II Most Valuable Player

Div II Day 2 results - Sun 21 July 2019

Finals

Cup: Northern Suburbs 21 Blakblad 10

5th Place: Mombasa RFC 

Challenge Trophy: Vihiga Granites 12 KCA 5

Semis

Cup

SF1: Northern Suburbs 17 Catholic Monks 12

SF2: Blakblad vs Makueni

5th Place

SF1: Embu vs JKUAT

SF2: Daystar vs Mombasa

Challenge Trophy

SF: Mbale vs KCA

SF: Nakuru KITI 0 Vihiga Granites 30

Spear

SF1: Meru 12 - Nandi 10

SF2: Bungoma 19 - CITAM Kisumu 15

13th place

SF1: Dagoretti 22 - Siaya 5

SF2: Eldoret 5 - AP 7


Quarterfinals

Spear

QF1: Stingers 12 - Meru 19

QF2: Webuye 0 - Nandi 24

QF3: Bungoma 19 - KCAA Stormers 0

QF4: CITAM Kisumu 10 - Shieywe 7

Challenge Trophy

QF1: KCA 10 - Dagoretti 5

QF2: Siaya 0 - Mbale 24

QF3: Nakuru KITI 19 - Eldoret 12

QF4: AP 10 - Vihiga Granites12

Cup

QF1: Blakblad 22 - JKUAT 5

QF2: Makueni 7 - Embu 0

QF3: Daystar 0 - N. Suburbs 24

QF4: Mombasa 14 - Catholic 17


Div II Day 1 results - Sat 20 July 2019

Round 1

AP 14 - Citam Kisumu 5

Blakblad 49 - Sheywe 0

FCK Mbale 0 - KCA 24

Mombasa 41 - Meru 0

Northern Suburbs 19 - Nandi 00

Catholic Monks 15 - Vihiga Granites 7

Eldoret 21 - Dagoretti Bulldogs 12

Makueni 31 - Bungoma 0

Webuye 21 - Nakuru KITI 28

Embu 15 - Siaya 17

Stingers 0 - JKUAT 26

Daystar 24 - KCAA Stormers 0


Round 2

AP 19 - Shieywe 10

Blakblad 39 - CITAM Kisumu 10

FCK Mbale 24 - Nandi 5

Northern Suburbs 19 - KCA Uni 5

Mombasa 17 - Vihiga Granites 00

Catholic Monks 38 - Meru 00

Eldoret 12 - Bungoma 5

Makueni 24 - Dagoretti 12

Webuye 17 - Siaya 26

Embu 17 - Nakuru KITI 7

Stingers 12 - KCAA Stormers 7

Daystar 21 - JKUAT 12


Round 3

CITAM Kisumu 10 - Sheywe 12

Blakblad 14 - AP 10

KCA Uni 20 - Nandi 0

N. Suburbs 34 - FCK Mbale 0

Catholic Monks 10 - Mombasa RFC 12

Dagoretti 12 - Bungoma RFC 7

Makueni 15 - Eldoret 0

Nakuru KITI 12 - Siaya 7

Embu 31 - Webuye 7

JKUAT 17 - KCAA Stormers 0

Daystar 26 - Stingers 5

Meru RFC 5 Vihiga Granites 17

Patrick Korir
Related Articles
Leave a comment