K HSBC Sport
Kenya Lionesses playing times at Africa 15s
By Eric Njiru | Mon 05 Aug, 2019 18:11

Kenya Lionesses will kick-off the 2021 World Cup qualifiers against Madagascar on Friday August 9, 2019 at 2pm in South Africa. This is according to Kenya rugby Union.

Kenya’s second game will be against Uganda on August 13 at 2pm before taking on hosts South Africa on August 17 at 4pm.

The winner of the tournament will qualify directly to the World Cup to be held in New Zealand while the second best team will play a match against a selected team from South America and join the global repechage tournament if victorious. 

African Qualifiers for the Women’s Rugby World Cup

9 August 2019

Madagascar vs Kenya -2pm
Referee: Saudah Adiru (Uganda) Assessor: Alhambra Nievas (Spain)

South Africa vs Uganda -4pm
Referee: Precious Pazani (Zimbabwe) Assessor: Alhambra Nievas (Spain)

13 August 2019

Kenya vs Uganda -2pm
Referee: Ashleigh Murray (South Africa) Assessor: Alhambra Nievas (Spain)

Madagascar vs South Africa -4pm
Referee: Saudah Adiru (Uganda) Assessor: Alhambra Nievas (Spain)

17 August 2019

Madagascar vs Uganda -2pm
Referee: Ashleigh Murray (South Africa) Assessor: Alhambra Nievas (Spain)

South Africa vs Kenya  -4pm
Referee:  Precious Pazani (Zimbabwe) Assessor: Alhambra Nievas (Spain)


Kenya Lionesses Squad
PROPS:
 1. Juliet Nyambura (Northern Suburbs), 2. Imogen Hooper (Northern Suburbs), 3. Everlyne Kalimera (Stanbic Mwamba), 4. Mercy Migongo (Stanbic Mwamba)

HOOKERS: 5. Knight Otuoma (Kisumu RFC), 6. Staycy Atieno – (Stanbic Mwamba), 7. Victoria Gichure (Northern Suburbs)

LOCKS: 8. Millicent Opala (Menengai Cream Homeboyz), 9. Bernedatte Oleisia (Menengai Cream Homeboyz), 10. Enid Ouma (Menengai Cream Homeboyz)

BACK ROWS: 11. Emmaculate Owiro (Menengai Cream Homeboyz), 12. Mitchelle Akinyi (Impala Ladies), 13. Leah Wambui – Menengai Cream Homeboyz), 14. Janet Owino (Menengai Cream Homeboyz), 15. Naomi Amuguni – (Stanbic Mwamba)

HALFBACKS: 16. Irene Atieno (Menengai Cream Homeboyz), 17.  Veronicah Wanjiku (Top Fry Nakuru), 18.  Vivian Akumu (Top Fry Nakuru),19. Grace Adhiambo (Top Fry Nakuru)

CENTRES: 20. Philadelphia Orlando (Northern Suburbs), 21. Celestine Masinde (Stanbic Mwamba), 22. Sheila Chajira (Menengai Cream Homeboyz)

BACK THREE: 23. Diana Awino (Impala Ladies), 24. Stella Wafula (Impala Ladies), 25. Christabel Lindo (Impala Ladies), 26. Janet Okelo (Stanbic Mwamba)

 

Eric Njiru
Email: ericnjiru41@gmail.com +254726205521
Leave a comment